آشنایی با کشور ترکیه

احداث شد که همان ایام روزنامۀ حریت (از پرتیراژترین روزنامههای ترکیه) نسبت به افزایش مساجد شیعیان در این کشور هشدار داد. این شهر در زمان سلطنت اولین پادشاه باگراتونی به شهری توسعه یافته تبدیل شد. سایت (rasthaber) در حال حاضر علاوه بر پیشرو بودن در اطلاعرسانی و تحلیل سیاسی اجتماعی در امور منطقهای بینالمللی بین سایتهای متعلق به شیعیان ترکیه به پایگاهی برای نویسندگان جوان شیعی و بستری جهت هدایت فکری آنها و تشویق دانشجویان و فارغالتحصیلان دانشگاهها به نویسندگی و تحقیقات اجتماعی سیاسی در بستر این سایت تبدیل شده است.

ضمنا مراسم ازدواج در ترکیه همراه با آداب و رسوم و عقاید خاصی شکل می گیرد ، به عنوان مثال هنگامی که دختری ازدواج می کند تمام دوستان و آشنایان عروس نام هایشان را درون کفش عروس می نویسند و در پایان مراسم ازدواج اگر کسی نامش از داخل کفش پاک شد ، به این معنی است که به زودی ازدواج خواهد کرد و در شهرهای ترکیه تقریبا هیچ محله ای بدون قهوه خانه های متعددی نیست و مردهای ترک ، ساعتها با دوستانشان در کافه خانه ها و قهوه خانه های سنتی می نشینند و گپ می زنند ؛ همچنین گاهی این قهوه خانه ها تبدیل به کانون های فرهنگی و سیاسی مردم این کشور نیز می شود .

باور آنان به پنج تن آل عبا که به نام پنجه آل عبا از آن یاد میکنند، اعتقاد به دوازده امام و برگزاری مراسم سوگواری عاشورا و نیز احترام فراوان به امام حسین(ع) و امام صادق(ع) و نیز باور به تولی و تبری از مظاهر اعتقاد آنان به تشیع است. آنچه حائز اهمیت است اینکه علویگری از تلفیق تصوف با تشیع به وجود آمده است، با این حال مظاهر تشیع در آن وجود دارد. توده اهل سنت، تفاوت میان شیعه امامیه و علویان را دریافت و به ویژه در میان نسل جوان متعهد، نسبت به شیعیان متدین، صمیمیت و نزدیکی ایجاد شد.

با در نظر گرفتن تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول، بخش اروپایی برخلاف بخش آسیایی وسعت کمتری دارد اما به دلیل جاذبه های تاریخی و دیدنی اش معمولا گردشگران بیشتری را به خود جذب می کند؛ از این جهت بخش اروپایی شهر شلوغ تر است و به خاطر گردشگران تا دیروقت بسیاری از کافه ها و رستوران ها باز هستند. اولودنیز مقصدی محبوب برای تعطیلات به شمار میرود که برای حمام آفتاب و شنا کردن گردشگران زیادی را به سوی خود جذب میکند.

اگر میخواهید هزینههای اقامتتان کم شود، ماههای آوریل، مه یا اکتبر زمان بهتری برای سفر به ترکیه هستند.مراکز خرید را فقط تماشا کنید: هرچند مراکز خرید ترکیه برای غالب گردشگران جذابیت دارد، توصیه میکنیم به گشتوگذار در آنها اکتفا کنید و قید خرید را بزنید.غذای ارزان میل کنید: توصیه میکنیم برای صرفهجویی در هزینههای غذایی از رستورانهای توریستی و به اصطلاح بینالمللی پرهیز کنید. هنگامی که شاه اسماعیل به سلطنت رسید، مذهب شیعه را به صورت مذهب رسمی ایران اعلام کرد و هواخواهان بسیاری در منطقهی آسیای صغیر به دست آورد.

طبق آخرین آماری مه منتشر شده است ، ۹۸ درصد از جمعیت ترکیه را مسلمانان و ۲ درصد مابقی آن را مسیحیان و کلیمیان و دیگر ادیان موجود در جهان تشکیل می دهند و مسلمانان ترکیه اکثر تابع مذهب تسنن هستند که از میان آنها حنفی ها که عموما در مرکز و غرب کشور ترکیه سکونت دارند ، بزرگترین گروه مذهب این کشور بشمار می روند و از زمان امپراطوری عثمانی تا به امروز ، ادیان مختلف ترکیه در صلح و آرامش در کنار همدیگر به راحتی زندگی کرده اند و وجود ۲۳۶ کلیسا در کنار مساجد متعدد این کشور ، نشان دهنده احترام به ادیان مختلف در این کشور می باشد که این خود جای تعمل دارد و جالب است بدانید که نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تصویب شده است و دین رسمی جامعه را اسلام اعلام نموده است و توجه کنید که در طی این قانون در اصلاحات قانونی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف شد و با تاکید بر جدایی دین از سیاست ، ترکیه کشوری با دولت و حکومت لائیک ( تفکیک دین از سیاست ) معرفی و به صورت قانون به عموم مردم معرفی و اجرا گردید .

پس از اعلام جمهوری (در سال ۱۹۲۳)، الفبای لاتین جایگزین الفبای عربی گردید (۱۹۲۸) و پس از تغییر الفبا اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پی گیری شد. از لحاظ توزیع سنی ۸/۴۱% جمعیت را افراد كمتر از ۱۴ سال، ۵۱% را افراد ۱۵ تا ۵۹ سال و ۲/۷% را نیز افراد بالاتر از ۶۰ سال تشكیل داده و متوسط عمر مردان و زنان ۷/۵۳ سال است. آب و هوای کشور ترکیه دارای تنوعی عجیب از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره ای است.

بخش های مرکزی فلات آناتولی دارای آب و هوای نسبتا خشک قاره ای می باشند. ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان، در جنوب شرقی با عراق و سوریه، و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. ایغدیر: ایغدیر بزرگترین مرکز شیعیان ترکیه است که در شرق ترکیه قرار دارد و با ایران، نخجوان و ارمنستان همسایه است. شیعیان این شهر بیشتر مهاجرانی هستند که از شرق ترکیه به خصوص منطقه ایغدیر و قارص به استانبول آمدهاند. آثار آن تبلیغات امروزه در قارص و ایغدیر و اغری دیده میشود. این آبانبار، تقریبا دو هزار مخزنی بزرگترین آبانبار موجود در دوره بیزانس است و در زیر شهر استانبول یا همان قسطنطنیه، قرار دارد.

↑ تدوین واحد پژوهش و تألیف گیتاشناسی زیر نظر سعید بختیاری، اطلس جامه گیتاشناسی، مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی، چاپ۱۳۸۹، ص۸۵. موقعیت جغرافیایی ترکیه و همجواری با کشورهای اروپایی و وجود تورست ها و مسافران زیادی در ترکیه روی فرهنگ مردم ترکیه نقش مهم و بسزایی را داشته است. آبوهوا در ترکیه با توجه به توپوگرافی و عرض جغرافیایی که دارد گسترده و متنوع است. امروزه کاپادوکیه به خاطر دودکشهای افسانهای شهرت دارد که خود یک شگفتی طبیعی واقعی به شمار میروند. شهر آنی که در سال ۲۰۱۶ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد، یکی از مهمترین جاذبههای تاریخی تمام ترکیه به شمار میرود.

گروههای قومی کوچکتری چون لازها، ارمنیها، عربها، و چرکسها به تنوّع زبانی و فرهنگی این کشور افزودهاند. مردمان کشور ترکیه اکثرا مسلمان هستند. احیاء فرهنگ اهل بیت(ع) و آشنا ساختن مردم ترکیه با این مکتب و حفظ ارزشهای اسلامی و مذهبی از اهداف این شعبه است. به طور کلی ترک ها بسیار خانواده دوست ، مهربان و خونگرم می باشند ؛ ضمنا مرد رئیس و تعیین کننده خانواده محسوب می شود و زن طبق قانون ، بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش را می گیرد و جالب است بدانید چند همسر داشتنن در کشور ترکیه غیر قانونی است و ازدواج ها باید رسما در ادارات مربوطه ثبت شوند و ازدواج مذهبی ، به تنهایی ( بدون ثبت قانونی ) غیر قانونی می باشد و همچنین خواستگاری در ترکیه معمولا به این صورت است که دخترها و پسرها برای ازدواج توافق می کنند و به تفاهم می رسند و سپس خانواده ها با هم آشنا می شوند و در مورد مراسم تصمیم گیری های مهم را می گیرند .

همچنین در تمام ادواری که دولت ایران بر بخشهایی از ارمنستان و گرجستان تسلط داشت؛ تبلیغات مذهبی شیعه میان مردم این نواحی منتشر میگشت. قارص: قارص در شرق ترکیه است و جمعیتی بالغ بر یکصد هزار نفر و اکثریت شیعه امامی هستند. گردشگری در ترکیه از محبوب ترین صنایع در حال رشد می باشد که سالانه بالغ بر 40 میلیون گردشگر را به خود اختصاص داده است. گروه نخست، گروه زینبیه به رهبری شیخ صلاح الدین اوزگوندوز است و گروه دوم، گروه کوثر است که به شکل شواریی اداره میشود. 3. شیخ قدیر آکاراس: امام جمعه مسجد مهدیه استانبول و عضو گروه کوثر.

پس از آنکه ترکان شکل تسنن اسلام را پذیرفتند، در زمان خواجه علی، نوه شیخ صفی الدین اردبیلی با مذهب تشیع آشنا شدند. این طریقت در قرن هفتم هجری شکل گرفت. شیعیان امامی مذهب به شرق ترکیه و مهاجران به استانبول و سایر نقاط مربوط میشوند و به لحاظ تاریخی مربوط به دوران آق قویونلو و قراقویونلو در قرن نهم هجری هستند که در حد فاصل اردهان تا حکاری به دلیل همسایگی با دولت صفوی و رفت و آمد آنان به اردبیل به تشیع امامی گرویدند. از همینرو طرح احداث مسجد در مناطق شیعهنشین استانبول را آغاز کردند. شایان ذکر است که شیعیان مهاجر، که از مناطق شرقی ترکیه به استانبول آمدهاند، وضعیت اقتصادی خوبی دارند و برخی از این افراد عضو گروه زینبیه هستند و با توان اقتصادی خود گروه زینبیه را که یکی از گروههای شیعیان است، حمایت میکنند.

ولی در هر حال نمیتوان گفت که شیعیان وضعیت مالی خوبی دارند، بلکه در سطح متوسط و پایینتر از آن، زندگی میکنند. برای دریافت اقامت بلند مدت و شهروندی ترکیه، باید بتوانید شرایطی که با آن اقامت موقت (یکساله) ترکیه را دریافت کرده اید، حفظ کنید و بعد از هر سال جهت تمدید مجوز اقامت خود اقدام کنید. قله ۲۱۳۴ متری این کوه بلند با سر مجسمههای باستانی ساخته شده توسط شاه آنتیوخوس اول در سال ۶۲ قبل از میلاد مزین شدهاند.

تجربه چهار فصل زیبا در ساحل های منحصر به فرد دریای سیاه، تا کوه های با شکوه جنوب و همچنین مکانهای تاریخی با قدمت ده ها قرن در آناتولی، سفر شما را به یاد ماندنی می نماید. قانون اساسی فعلی ترکیه در 1982 پس از همه پرسی قانون اساسی ترکیه به تصویب رسید. از مسلمانان ترکیه حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. از جمعیت این کشور تنها ۲ درصد را مسیحیان، یهودیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل میدهند. در سال های اخیر، بخش کشاورزی به میزان 9 درصد، بخش صنعت 26 درصد و بخش خدمات 65 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده اند.

در نواحی کوهستانی و شمال ترکیه باران بسیار و به صورت منظم می بارد، ولی هرچه از سمت غرب به شرق می رویم از میزان باران کاسته می شود. بخش شرقی ساحل دریای سیاه سالانه میانگین ۲/۵۰۰ میلیمتر بارندگی را تجربه میکند که بالاترین میزان در کل کشور محسوب میشود. جاهای دیدنی استانبول در بخش آسیایی شهر در مقایسه با بخش اروپایی کمتر می باشد. بخشی از این مؤسسهها در استانبول و یک مؤسسه در آنکارا به نام وقف باب علی فعالیت میکنند. به تدریج لغات و اصطلاحات قابل توجهی از زبان ترکی به فارسی و عربی و متقابلاً از فارسی و عربی به ترکی وارد شد و الفبای عربی رایج گشت.

دیدگاهتان را بنویسید