آشنایی با کشورها (19) : پاکستان

تالاب بين المللي هامون به صورت مشترک در خاک ايران و افغانستان قرارگرفته که تأمين آب آن از کشور افغانستان انجام مي پذيرد. خصوصیات زمین شناسی بویژه لیتوژی منطقه مورد نظر کنترل کننده کیفیت آب بویژه شوری آن است. تقريبا در تمام ماه هاي سال در دشت سيستان بادها با دلايل موجه همديدي مي وزند، اما طي ماههاي خرداد تا شهريور وزش بادها از نظر شدت، جهت و فراواني اهميت ويژه اي پيدا مي كند. با وجود مستقل بودن هر يك از اين پديده ها (بادهاي 120 روزه و آبدهي رودخانه) ناهنجاري محيطي ناشي از بادها با كاهش آبدهي رودخانه تشديد مي شود.

روستاهای آهار، شکرآب، زایگون، گرماب دره و میگون نیز حوالی آن قرار دارد و از مناطق تفریحی محسوب میشوند که برای سفرهای یک روزه و ایام تعطیلات بسیار مناسب میباشند. اين کشور از بدو استقلال در سال 1947، با بيشتر همسايگان خود در تنش بوده است، بنابراين، پرسش اصلي اين پژوهش آن است که مهم ترين عوامل تنش و تهديد، بر مبناي حاکميت ژئوپليتيک در روابط دو کشور ايران و پاکستان کدام اند. 32 – نوزاد کدام جانور بعد از مدتی دم خود را از دست می دهد و دست و پاهایش رشد می کنند ؟ آب درون یک رودخانه، دریاچه یا تالاب، آب سطحی محسوب می شود.

رودخانه ها معمولا به سمت اقیانوس، دریاچه، دریا و یا رودخانه ای دیگر در جریان هستند. در خصوص رودخانه هایی که خط منصف تعیین کنننده خط مرزی است در عرف بین المللی ، معمول بر این است که اگر در رودخانه ای تغییراتی رخ دهد . خاک های قلیایی معمولا در سطح وسیعی دیده نمی شود بلکه به صورت لکه هایی با خاک های شور وجود دارد. در دو دهه اخير پوشش گياهي بستر اين تالاب تحت تأثير آوردهاي سيلابي قرار دارد، لذا پايش تأثير آورد سيلاب بر ميزان احياء پوشش گياهي بستر اين تالاب مي تواند کمک شاياني در راستاي مديريت احياء پوشش گياهي اين تالاب داشته باشد، و از طرفي با توجه به وسيع بودن سطح اين تالاب و قرار گرفتن قسمتي از آن در خارج از خاک ايران بررسي وضعيت پوشش گياهي آن را به صورت ميداني کاري بسيار دشوار و گاهي غيرممکن مي سازد، ازاين رو هدف از تحقيق حاضر بررسي تغييرات زماني و مکاني پوشش گياهي تالاب بين المللي هامون با استفاده فن آوري سنجش ازدور و GIS در دو سال 1394 و 1395 و مقدار شاخص NDVI مي باشد.

در اين تحقيق قراردادهاي آبي ايران با کشورهاي همسايه از نظر پراکندگي زماني و موضوعي، نحوه تقسيم آب، تبادل داده و اطلاعات، ساختارهاي سازماني مشترک و حل و فصل اختلافات بررسي تحليلي شده اند. در ادامه بيان نتايج بررسي مي توان گفت آورد سيلاب در بازه زماني سه ماهه به طور کلي باعث احياء 93/23 درصدي کل پوشش گياهي (انواع گز (Tamarix spp)، بوني (Aeluropus lagopoides) و ني (Phragmites australis)) اين تالاب بين المللي شده است که 23/8 درصد آن متعلق به احياء پوشش گياهي در ايران و 7/15 درصد آن مربوط به افغانستان مي باشد. یافته های حاصل از تحقیق حاکی از آن است که با توجه به موقعیت بالادستی سد سلما با در نظر گرفتن فاکتور فصلی بودن آب هریرود، می تواند موضوع امنیت زیست محیطی باشد و از منظر امنیت ملی ، با توجه به چشم انداز وابستگی شهرهای بزرگ منطقه شمالشرقی کشور به منابع آب این رود و بالا بودن ریسک امنیت آبی کشور، می تواند چالش زا باشد.

احمد علی کیخا معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست نیز که به عمق فاجعه پی برده در تماسی تلفنی با مسئولین محلی از ابعاد این ماجرا باخبر شده است. این باغ چون به امر شاه­عباس بنا شده­بود، به باغ عباس­آباد و به واسطه­ی وسعتی که داشت، به هزارجریب نیز معروف­بوده­است. دشت لار دماوند مقصدی برای طبیعت گردی در اطراف تهران است که تنها ۷۰ کیلومتر از پایتخت بزرگ ایران زمین فاصله دارد و گزینهای مناسب برای سفرهای کوتاهمدت تعطیلات آخر هفته به شمار میرود؛ چون هم زیبا است، هم خوش آب و هوا.

موي بدنشان آنقدر بلند است كه روي زمين كشيده مي شود و با انياب خود زمين را مي شكافند ، صدائي دارند چون رعد قاصف ، ديدگاني چون برق خاطف ، برقي كه چشم را مي زند ، ميت را مورد سوال قرار مي دهند .لحظات هولناك ، وحشتناك ، سخت و كمر شكن براي ميت آغاز مي شود . هر منطقه و شهری غذاهای محلی خاص خود را دارد که شهر سامان از این امر مستثنی نیست. علت انتقال تكه هاي مرو از واحة آخال فشار جمعيت و نداشتن زمينهاي زراعي كافي و عدم وجود آذوقه در آخال بوده است كه يكي از رهبران تكه بنام قوشيدخان با زدن سدي بر روي رودخانه مرغاب آن واحه را آباد مي كند.

و سایر مواد عالی می باشد که کلیه آنها برای قطعات بتنی و ملات مضر است و مهمتر از همه شن و ماسه طبیعی به مقدار زیادی دارای دانه های بسیار ریز می باشد که اصطلاحا به آن خاک می گویند که اگر درصد این دانه ها از 2 الی 3 در صد در ماسه زیادتر باشد بصورت فیلم نازکی روی دانه را پوشانیده و مانع اتصال آن با سیمان و در نتیجه با دانه مجاور می گردد که این خود موجب تضعیف قطعه بتنی خواهد بود . بازفت با طبیعت بکر و بی نظیر خود حقیقتا تکه ای از بهشت است.

در بین مناطق نام برده شده2 منطقه حائز اهمیت هستند که شامل پل زمانخان چرا که در آنجا امکانات اقامتی، پذیرایی، تفریحی و ورزشی وجود دارد و ورزشکاران قایقرانی از سراسر کشور در 2 بخش اسالوم و آبهای خروشان به تمرینات خود پرداخته که این باعث به وجود آمدن منظره بسیار زیبای به هم آمیختن طبیعت و انسان میشود. ايران با همسايگان خود در بيشتر رودخانه هاي مرزي فيمابين داراي قراردادهاي دوجانبه است از جمله مي توان به معاهده 1299 با اتحاد جماهير شوروي سابق درباره رودخانه ارس، اترک و ساير رودخانه هاي مشترک با آن کشور، پروتکل 1334 رودخانه هاي ساري سو و قره سو با ترکيه، معاهده 1351 رودخانه هيرمند با افغانستان و قرارداد 1354 با عراق اشاره کرد.

آب سر منشاء تولید، تلاش و تمدن است و حیات و ممات انسان به بود و نبود آن وابسته است. این تحقیق باهدف مطالعه تطبیقی وضعیت حقوقی بهرهبرداری از آب رودخانه هیرمند با اصول بنیادین کنوانسیون 1997 انجامگرفته است. بهرهبرداری و مالکیت رودخانههای مرزی از موضوعات اختلافبرانگیز بسیاری از دولتها محسوب میشود. همچنین بسیاری از تحقیقات درباره ی آب قلیایی بر مبنای مطالعه بر روی حیوانات بوده اند به این معنا که اثرات احتمالی آن بر انسان هنوز به طور علمی تایید نشده اند. نتايج نشان دهنده آن است كه با ورود كمتر آب به دشت سيستان، خشكي محيط تشديد و پوشش گياهي بشدت كاهش مي يابد.

پنام از لوازم اتربانان (موبدان) است از هیچ جای اوستا مفهوم نمیشود که بهدینی هم باید آن را در مراسم دینی بکار برد. دشت سيستان به دليل استقرار در يك منطقه خشك با نزولات جوي كمتر از 60 ميليمتر در سال، حيات خود را مديون تخليه آب هاي رود هيرمند است كه در شرايط عادي ميلياردها مترمكعب آب را وارد آن نموده، باعث بقا و حيات تالاب بين المللي هامون و جمعيت اين منطقه مي گردد. به اعتقاد كارشناسان زیست محیطى، گرچه تعدادى از سازمانها و ارگانهاى مسؤول، آلودگى هاى رود ارس را در حد غیراستاندارد نمى دانند اما با ادامه روند كنونى، این رودخانه به همراه حوزه آبریز خود به كانون آلودگى هاى خطرناك تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید